XX Jubileuszowy Przegląd Piosenki Religijnej - CREDO 2017

W piątek, 9 czerwca, w amfiteatrze fosa miejska w Chojnicach, odbył się XX Jubileuszowy Przegląd Piosenki Religijnej - CREDO 2017, pamięci św. Jana Pawła II i św. Jana Chrzciciela - patrona Chojnic. Organizatorami przeglądu byli : Szkoła Podstawowa nr 1 w Chojnicach, Bazylika Mniejsza w Chojnicach, oraz Chojnickie Centrum Kultury.

O godz. 10.00 uroczystego otwarcia dokonali : p. Ewa Modrzejewska - dyrektor SP 1 w Chojnicach, ks. prał. Jacek Dawidowski - proboszcz Bazyliki Mniejszej w Chojnicach, oraz p. Janusz Ziarno - dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Chojnicach, oraz p. Radosław Krajewicz – dyrektor Chojnickiego Centrum Kultury. W związku z jubileuszową edycją wspominano o początkach przeglądu, oraz o inicjatorach: p. Lidii i Leszku Chamier Cieminskich, s. Mironie Turzyńskiej – franciszkance, oraz p. Ludomile Paczkowskiej - ówczesnego dyrektora szkoły. Wspomniano także o byłym dyrektorze Domu Kultury p. Halinie Gawrońskiej i p. Henryku Kuklińskim – wieloletnim jurorze przeglądu. Tegoroczne prezentacje konkursowe oceniało jury w składzie: p. Błażej Połom, p. Katarzyna Schefler, p. Przemysław Woźniak, oraz s. Michalina Brożyńska . Konferansjerkę poprowadził p. Dariusz Buczek . Wszystkie prezentowane piosenki były rejestrowane przez studio nagrań,, Hapiś Sound’’ p. K. Kloskowskiego z Charzyków. W przeglądzie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i młodzież ponadgimnazjalna ( łącznie ok. 250 osób.), z różnych miejscowości min. Rumii, Bytowa, Tucholi, Starogardu Gdańskiego, Aleksandrowa Kujawskiego, Marianowa itp. Naszą szkołę reprezentowały w konkursie : Maja Dykier z kl. III e oraz Karolina Lewińska z kl. IV c, która zajęła II miejsce. Po każdej kategorii wiekowej uczestnicy przeglądu wraz z opiekunami byli zapraszani na słodki poczęstunek i napoje. W długiej zaś przerwie na obiad i lody do stołówki SP 1, przygotowany przez panie kucharki , a ufundowany przez sponsorów festiwalu (Skiba, Ryduchowscy, Ringwelscy ). W tym roku za sprawą p. Zenona Graszka do współpracy włączyło się Technikum nr 3 w Chojnicach, których uczniowie tej szkoły kształcący się na kierunkach: fototechnik oraz grafika komputerowa, przygotowali fotoreportaż z przeglądu oraz wykonywali zdjęcia uczestnikom festiwalu, które tego samego dnia wykonawcy otrzymali jako pamiątkę z festiwalu. O godz. 16.30 nastąpiło podsumowanie gminno – miejskiego konkursu ,,Spotkałem siostrę franciszkankę’’ zorganizowanego z okazji 150 lecia pobytu sióstr franciszkanek w Chojnicach oraz koncert sióstr. Po godz. 17.00 w koncercie finałowym wystąpił Piotr Pawlicki z zespołem, a następnie odbyło się uroczyste podsumowanie przeglądu, wręczenie dyplomów i nagród , na którym byli obecni również sponsorzy festiwalu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki festiwalowe, smycze pamiątkowe a najlepsi puchary, statuetki i płyty CD z nagraniami laureatów ubiegłego, XIX Credo 2016. Przyznano również nagrodę za najlepszą piosenkę o św. Janie - patronie Chojnic, którą była statuetka - rzeźba św. Jana wykonana przez p. Henryka Zarembę - chojnickiego artystę rzeźbiarza, oraz nagrodę Grand Prix - witraż św. Jana ufundowany przez ks. Jacka Dawidowskiego, a wykonany przez p. Czesława Skajewskiego, chojnickiego witrażystę.
Komitet organizacyjny przeglądu tworzyli: p. Michał Leszczyński ( koordynator ) , s. Bernarda Charchut, p. Renata Borzych, p. Iwona Martyniuk, p. Anna Kłodzińska, p. Joanna Stoltman, p. Zennon Graszek. W organizacji pomagali również p. Leszek Karasiewicz i uczniowie kl. VI b SP 1.
Sponsorzy Credo 2017 : Urząd Miejski w Chojnicach, Gminny Zespół Oświaty w Chojnicach, Eurostandard, Polipol, Skiba, CMT, Temis, Ryduchowscy, Windex, piekarnia ,,Bagietka”, L. W Niciejewscy, , Wodnik, E. Hapka, M. Szank, Gwiździel, Polipol, Pizzeria Da Grasso, Restauracja ,,Fosa’’, Auto – Eko Grabowski, Firma Urbaniak.
Organizatorzy dziękują także wszystkim mediom, prasie i portalom lokalnym za fotorelacje z przeglądu. Obszerne fragmenty można obejrzeć na Chojnice.tv p. Jerzego Erdmana. Szczególne podziękowania dla diecezjalnego radia Głos z Pelplina i dyrektora radia ks. dr Ireneusza Smaglińskiego za relację z przeglądu.

Środa, 2017-06-28

Imieniny: Florentyny, Ligii