PROGRAMOWANIE NA START – TRZECIOKLASIŚCI KODUJĄ

W minionym roku szk. 2016/2017 uczniowie klasy III B (wych. Aleksandra Szczepańska) uczestniczyli w warsztatach rozwijających umiejętności uczenia się pn. „PROGRAMOWANIE NA START”.

Program warsztatów, opracowany w ramach projektu „Wiem więcej – mogę więcej. Podniesienie jakości edukacji ogólnej w Gminie Miejskiej Chojnice”, to odpowiedź na zapotrzebowanie zmieniającego się świata. Podczas zajęć uczestnicy poznali podstawy programowania korzystając z narzędzi dostosowanych do potrzeb dzieci, MIT Scratch. Uczestnicy korzystali z propozycji „wizualnego programowani”, czyli układali, w formie indywidualnej, w parach i zespołowej, swoje pierwsze programy za pomocą specjalnych bloków (przypominających kolorowe puzzle), poznając w ten sposób uniwersalne mechanizmy tworzenia programów komputerowych. Poprzez tworzenie wspólnych projektów (animacji i gier), dzieci uczyły się, jak wykorzystywać wspólny potencjał, brać odpowiedzialność za pracę zespołową i dzielić się tak sukcesami jak i porażkami. Zajęcia przeplatane były różnorodnymi ćwiczeniami kreatywnymi i zabawami ruchowymi, które rozwijały logiczne oraz abstrakcyjne myślenie, uczyły rozwiązywać problemy metodą prób i błędów. Pomyłki traktowane były jako naturalny element w zdobywaniu wiedzy. Warsztaty stanowią podstawę do dalszej nauki programowania, która na stałe zagości od września w programach nauczania informatyki i zajęć komputerowych.
„Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach nie związanych z informatyką.” Bill Gates
Prowadząca zajęcia: Aleksandra Szczepańska

Sobota, 2017-10-21