Uroczystości 73. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Chojnicach.

„Zachować pamięć to nasz obowiązek, na zapomnienie brak przyzwolenia”.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

Dowództwo AK zakładało, że Armii Czerwonej zależeć będzie ze względów strategicznych na szybkim zajęciu Warszawy. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano również pomocy ze strony aliantów.
Opanowanie miasta przez AK przed nadejściem Sowietów i wystąpienie w roli gospodarza przez władze Polskiego Państwa Podziemnego w imieniu rządu polskiego na uchodźstwie miało być atutem w walce o niezależność wobec ZSRS. Liczono na to, że ujawnienie się w Warszawie władz cywilnych związanych z Delegaturą Rządu na Kraj będzie szczególnie istotne w związku z powołaniem przez komunistów PKWN. Premier Stanisław Mikołajczyk, udający się pod koniec lipca 1944 r. na rozmowy ze Stalinem, liczył, iż ewentualny wybuch powstania w stolicy wzmocni jego pozycję negocjacyjną wobec Sowietów.
Rozkaz o wybuchu powstania wydał 31 lipca 1944 r. dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór", uzyskując akceptację Delegata Rządu Jana S. Jankowskiego.
1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Oddziały powstańcze, chociaż liczne, ale bez odpowiedniego uzbrojenia stanęły do walki z regularną, w pełni zmilitaryzowaną armią niemiecką. Niestety, bez pomocy sojuszników nie miały szans na wygraną. Pomoc, na jaką liczyli nigdy nie nadeszła. Powstanie zakleszczone między dwoma potężnymi armiami sowiecką i niemiecką powoli wykrwawiało się.
Los Warszawy został przypieczętowany rozkazem wydanym przez Heinricha Himmlera, który brzmiał: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.
2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki "Jarecki" i ppłk Zygmunt Dobrowolski "Zyndram" podpisali w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha-Zelewskiego w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
1 sierpnia – co roku Warszawa oddaje hołd powstańcom. Na warszawskich ulicach powiewają flagi, w miejscach uświęconych krwią poległych i pomordowanych mieszkańców miasta płoną znicze. Na cmentarzu Powązki Wojskowe pod pomnikiem Gloria Victis najwyższe władze kraju, byli powstańcy i mieszkańcy Stolicy składają kwiaty. O godzinie 17:00 na jedną minutę zamiera ruch w mieście i wyją syreny. Na placu Piłsudskiego warszawiacy wspólnie śpiewają powstańcze piosenki.
Sierpień to czas wakacji, więc my, jako społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach, w rocznicę zakończenia powstania, wspominaliśmy bohaterstwo Powstańców. Chcąc uczcić Ich pamięć – śpiewaliśmy (nie)zakazane piosenki, bo podczas okupacji oraz Powstania walczono nie tylko z bronią w ręku. Walczono także śpiewając. Śpiewając piosenki. Niejedną. To One dodawały otuchy, że Warszawa żyje i walczy, dawały wiarę w zwycięstwo. Należy jednak pamiętać, że śpiewanie tych piosenek było śmiertelnym niebezpieczeństwem. Okupanci zakazywali ich śpiewania. Jednak nikt z mieszkańców Warszawy nic sobie z tych zakazów nie robił. Cała Warszawa na każdym rogu ulicy, na każdym skwerze, w tramwaju, albo śpiewała, albo słuchała „zakazanych piosenek”.
Uczniowie szkoły, przygotowani przez nauczycieli muzyki, p. Mirosławę Węsierską – Karasiewicz i p. Michała Leszczyńskiego, wspomagali nas podczas wspólnego śpiewu, m.in.: „Marszu Mokotowa”, „Modlitwy Armii Krajowej”, „Sanitariuszki „Małgorzatki”, „Pałacyk Michla”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń”. Wśród piosenek nie mogło zabraknąć „Warszawo ma” czy „Warszawskich dzieci”, bo właśnie one są najbardziej wzruszające, wzbudzające wiele emocji.
Uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły dziękują wszystkim za obecność i wspólne śpiewanie. Na pewno spotkamy się za rok!
Opracowanie: Ewa Modrzejewska, zdjęcia: Michał Leszczyński

Sobota, 2017-10-21