KONCERT PAMIĘCI JULIANA RYDZKOWSKIEGO – PATRONA SP 1

Dnia 2 marca w auli Szkoły Podstawowej nr 1, odbył się uroczysty koncert podsumowujący ,,Dni Patrona‘‘ szkoły, którym od roku 1996 jest Julian Rydzkowski.

Tradycją szkoły jest coroczne święto związane z tą barwną i ważną w historii miasta postacią. Licznie zgromadzonych nauczycieli, rodziców, uczniów i gości powitała p. dyr. Ewa Modrzejewska dzieląc się własnymi wspomnieniami z życia Juliana Rydzkowskiego. Artystyczną część otworzyła grupa taneczna uczniów klas VII, którzy zaprezentowali walc angielski. W ramach ,,Dni Patrona‘‘, corocznie organizowany jest ,,Koncert muzyki instrumentalnej‘‘ przygotowany przez p. Michała Leszczyńskiego, który na trwałe wpisał się w kalendarz imprez szkolnych. Niektórzy z uczestników zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne, które zdobywają w Szkole Muzycznej w Chojnicach oraz prywatnie. Na instrumentach klasycznych grali: Wiktor Lunitz z kl. IV b, Oskar Karasiewicz z kl. IV b, Milena Synak z kl.VI c, Hanna Karasiewicz z kl. V a, Anna Karasiewicz z kl. IV b, Radosław Majer z kl. II b gimnazjum. W obchody ,,Dni Patrona‘‘ również wpisał się międzyszkolny konkurs plastyczny "Widok z mojego okna" organizowany przez p. Elżbietę Połom. Podsumowanie tego konkursu odbyło się 20 lutego. Oto wyniki:. III miejsce – Tosia Libera – III c i Matylda Libera – klasa IV e , wyróżnienie Maja Kaszubowska – I a. Obecni na koncercie zostali zaproszeni do obejrzenia nagrodzonych prac. Od lat nasza szkoła organizuje międzyszkolny konkurs "Chojnice - moje miasto" dla klas III, który koordynuje p. Urszula Michalik. W tym roku I miejsce zdobyła nasza szkoła, II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 5, III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3. Co roku odbywa się też konkurs dla klas III o patronie szkoły. W tym roku zwyciężyła klasa III d w składzie: Daria Fierek i Franciszek Jarzembiński , II miejsce zajęła kl. III e, III miejsce przypadło klasie III c . Konkurs organizowała p. Aleksandra Redzimska. W tym roku nowością był konkurs multimedialny "Moja szkoła", którego koordynatorem była p. Zofia Drawska. Prace uczniów klas IV- V i VI- VII oceniły panie: Ewa Modrzejewska i Beata Klunder. I miejsce zdobyła Karolina Lewińska z kl. V c, II miejsce Antonina Delikta z IV b i Maja Szczupacka z IV c, II miejsce Dominik Orlikowski z IV c i Alex Pestka z IV e. W tym roku odbył się II konkurs krasomówczy. Uczniowie klas IV - V prezentowali legendy polskie, klasy VI - VII legendy słowiańskie. I miejsce zdobyła Milena Synak z VI c, II miejsce Oliwier Budnicki, III miejsce Przemek Woroniecki z VI c. Organizatorami tego konkursu były panie: Grażyna Czapiewska i Aleksandra Małecka. 28 lutego odbył się konkurs wiedzy o Chojnicach i regionie dla klas IV- VI i klas VII oraz klas gimnazjalnych, który przygotowali nauczyciele historii: p. Piotr Dyląg i p. Arkadiusz Gierszewski. Oto wyniki: I miejsce kl. IV e w składzie: Adam Knitter, Bartek Kłodawski, Jaromir Wódzik, II miejsce kl. IV c: Beata Drewczyńska, Aleks Liszewski, Bartek Miloch, III miesce kl. VI c: Wiktoria Reca, Kamila Wieczorek, Maja Zychska. W kategorii klas VII i gimnazjalnych zwyciężyły ex equo kl. VII b w składzie: Maciej Ilnicki, Jakub Knitter, Bartosz Rakowski i klasa I f: Monika Belke, Liwia Borau, Kajetan Wódzik, III miejsce kl. II d: Julia Drozd, Agnieszka Pawłowska, Aniela Stacherska.
Dni Patrona upamiętniają sylwetkę naszego patrona, ale są też okazją, by uczniowie naszej szkoły wykazali się wiedzą i zdolnościami. Konkurs polonistyczny o miano mistrza opowiadania organizowany przez p. Aleksandrę Małecką towarzyszy tym dniom od wielu lat. W tym roku zwycięzcami zostali Paulina Nowacka z IV b, Natalia Fortuńska z Vd, Patrycja Krulikowska z VI c, Sajana Nynca z VII b. Z okazji ,,Dni Patrona‘‘ w naszych klasach pojawiły sie ciekawe gazetki dotyczące naszego patrona. Rownież w bibliotece szkolnej panie: Joanna Stoltman i Marta Januszewska zorganizowały ciekawą wystawę prezentujacą materiały archiwalne z życia i działalności Juliana Rydzkowskiego.
W czasie ferii zimowych w naszej szkole odbywały się warsztaty wokalne prowadzone przez p. Magdę Ptaszyńską z Warszawy – wokalistkę i instruktora spiewu. Wśród uczestników byli także uczniowie naszej szkoły uzdolnieni wokalnie. Publiczność miała okazję wysłuchać piosenek w wykonaniu: Hanny Werner z kl. V b, Mai Dykier z kl. IV e, Wiktorii Recy z kl. VI c i Celiny Lesman z gimnazjum. Koncert upamiętniajacy postać patrona Juliana Rydzkowskiego rozpoczął się od tańca towarzyskiego i tańcem też został zakończony. Uczniowie gimnazjum pod kier. p. Mirosławy Węsierskiej - Karasiewicz zatańczyli walca wiedeńskiego. Tegoroczny koncert prowadziły Milena Synak i Wiktoria Reca z VI c, a koordynatorem obchodów ,,Dni Patrona‘‘ w szkole była p. Beata Klunder. Obszerne frgm. Możemy obejrzeć na chojnice.tv p. Jerzego Erdmana.

(fot. M. Leszczyński)