ROZWIJAMY CZYTELNICTWO

1.W  dniach 16- 24 listopada 2016 wśród  uczniów  klas II b, III b, IV b, Vb, VI b i ich rodziców przeprowadzono ankietę  mającą na celu zdiagnozowanie czytelnictwa wśród użytkowników biblioteki

oraz ogólnie pracy biblioteki szkolnej, a w konsekwencji opracowanie i wdrożenie działań rozwijających czytelnictwo wśród uczniów.
2. Z ich wynikami zapoznała się cała Rada Pedagogiczna, a szczególnie pracownicy biblioteki i poloniści.
3. Rodzice zaproponowali wiele działań na rzecz upowszechniania czytelnictwa. Wiele z nich szkoła już realizuje od lat lub tego roku szkolnego. W tym roku realizujemy m.in. program "Czytająca szkoła","Spotkania z czytaniem"- zajęcia z elementami biblioterapii, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.
4. Cieszy nas fakt, że 78% respondentów kupuje dzieciom książki.
5. Rodzice i dzieci zaproponowali wiele tytułów książek, które powinny znaleźć się w bibliotece szkolnej. Te propozycje zostaną uwzględnione.
6. Apelujemy do rodziców, aby czytali wspólnie z dziećmi, mimo że pociechy dorastają –
( przytoczyć słowa Szymborskiej :"Dzieciństwo miałam szczęśliwe, bo rodzice nie tylko mi czytali, ale i rozmawiali ze mną.").
7. Odsyłamy rodziców na strony fundacji ABC XXI "Cała Polska czyta dzieciom" (www.calapolskaczytadzieciom.pl). Tam wiele artykułów dotyczących zalet wspólnego czytania z dzieckiem.
8. Z ankiet wynika, że rodzice kupują dzieciom czasopisma. Zadbajmy , by miały one walory edukacyjne. Proponujemy dla I- III "Kumpel", dla IV- VI "Victor- Junior". W bibliotece szkolnej te czasopisma są też dostępne. Można je czytać w czytelni.

(B. Klunder)

Poniedziałek, 2018-02-19